Czy gazowy kocioł kondensacyjny sprawdzi się w starszym budynku?

Uśmiechnięty instalator na tle kotła gazowego kondensacyjnego w starszym domu

Zastanawiasz się, czy kocioł gazowy kondensacyjny to dobre rozwiązanie dla starszego budynku? W artykule analizujemy, jak jego instalacja wpływa na efektywność ogrzewania, koszty eksploatacji oraz wymogi techniczne. Dowiedz się, jakie modyfikacje mogą być konieczne i jaki kocioł gazowy do starszego domu na pewno będzie się nadawał.

Z artykułu dowiesz się:

  • Co to jest gazowy kocioł kondensacyjny?
  • Jakiego typu modyfikacje należy przeprowadzić w starszym budynku przy wymianie źródła ciepła?

Czym jest gazowy kocioł kondensacyjny?

Kocioł gazowy kondensacyjny to rozwiązanie obecne na rynku od ponad 30 lat. Podstawowym źródłem energii jest tu gaz ziemny, który spala się w palniku kotła, wytwarzając ciepło. W tradycyjnych kotłach gazowych spaliny odprowadzane są przez komin na zewnątrz budynku. W nowoczesnych urządzeniach para wodna w spalinach jest skraplana, co pozwala na odzyskanie dodatkowej energii (ciepło utajone) i zwiększenie efektywności urządzenia. Ciepło wytworzone w procesie spalania jest przekazywane do instalacji grzewczej, która następnie rozprowadza je po pomieszczeniach za pomocą instalacji grzejnikowej lub ogrzewania podłogowego.

W starszych budynkach najczęściej można spotkać kotły stałopalne lub kotły gazowe tradycyjne. Wyposażone w otwartą lub zamkniętą komorę spalania urządzenia umożliwiają ogrzewanie pomieszczeń i ciepłej wody użytkowej. Te kotły też swego czasu były rewolucją w systemowym ogrzewaniu, jednakże wraz z postępującą technologią stały się nieefektywne ekonomicznie.

Jaki kocioł gazowy kondensacyjny do starszego budynku?

Gdy w domu lub mieszkaniu jest zamontowany kocioł atmosferyczny, to jego wymiana na kondensacyjny nie będzie trudna – wystarczy w dotychczasowym przewodzie spalinowym zamontować przewód powietrzno-spalinowy, którym do nowego kotła dostarczane będzie powietrze do spalania oraz odprowadzane będą ponad dach spaliny.

Wymianę starego kotła na nowy można zrobić w każdej chwili. Co więcej, nie trzeba jej poprzedzać termomodernizacją zewnętrznych przegród domu. Korzyści z takiej decyzji będą widoczne natychmiast. Nowy kocioł ma dużą większą sprawność niż stary, więc już z tego tytułu ogrzewanie będzie kosztowało mniej. Nie należy także zapominać o tym, że nowy kocioł nie będzie wymagał napraw i tańsza będzie jego konserwacja.

Przy wymianie kotła powinniśmy sprawdzić, jaki jest stan techniczny instalacji i czy nie trzeba jej wymienić. Jeśli zostawiamy, warto ją wyczyścić chemicznie i zainstalować filtry, żeby nieusunięte zanieczyszczenia nie dostawały się do nowego urządzenia. Lepszej klasy filtry (najlepiej magnetyczne z separatorem powietrza), łatwe do czyszczenia – skutecznie wychwycą zanieczyszczenia i będą proste w obsłudze.

Jakie koszty wiążą się z decyzją, jaki kocioł gazowy do domu wybrać?

Stara instalacja, często o dużej pojemności wodnej, nie jest przeszkodą dla kotłów kondensacyjnych. Duży zład wody będzie pełnił funkcję akumulatora ciepła, a niska temperatura wody powracającej do kotła sprawi, że będzie on pracował z wysoką sprawnością. Po dociepleniu ścian, dachu, ścian fundamentowych i podłogi na gruncie oraz wymianie okien mniejsze będą straty ciepła, a w efekcie – mniejsze koszty ogrzewania domu. Dodatkowo zmniejszą się one także dlatego, że kocioł kondensacyjny ma większą sprawność, gdy pracuje z mniejszą mocą.

Jak wygląda kwestia kosztów przygotowania ciepłej wody? Zapotrzebowanie na nią zarówno przed dociepleniem przegród zewnętrznych domu, jak i po jego termomodernizacji jest zwykle stała. Oczywiście domownicy mogą te wydatki obniżyć – na przykład zamieniając kąpiel w wannie na prysznic lub obniżając zadaną temperaturę. Zawsze jednak przy nowym kotle przygotowanie ciepłej wody kosztować będzie mniej niż przy starym.

Saunier Duval – Twój doradca, jaki kocioł gazowy do starszego domu będzie na pewno pasował

Przed wyborem nowego kotła warto skontaktować się z autoryzowanym instalatorem reprezentującym markę Saunier Duval. Pomoże on wybrać model najlepiej dopasowany do domu lub mieszkania oraz potrzeb osób w nich zamieszkujących.

Warto wspomnieć, że wszystkie kotły marki Saunier Duval wyróżniają się na rynku nie tylko trwałością oraz wysokim poziomem i nowatorstwem zastosowanych rozwiązań technicznych, lecz także nowoczesnym wyglądem. Są to urządzenia praktycznie bezobsługowe – wystarczy je tylko odpowiednio zaprogramować, by w sposób najbardziej efektywny dostosowywały swoją pracę do warunków pogodowych i zapewniały komfort domownikom. Warto się na to zdecydować – i cieszyć się najwyższym komfortem!

Możesz także przeczytać

Leave a Comment